Stanowisko Konwentu Powiatów Województwa Wielkopolskiego
z dnia 19 października 2015 roku
w sprawie poziomu wynagrodzeń personelu medycznego
zatrudnionego w domach pomocy społecznej
Powiaty są organem, w których kompetencji leży prowadzenie domów pomocy społecznej. Są to placówki borykające się z dużymi problemami, a obecne finansowanie nie zapewnia zaspokojenia najistotniejszych potrzeb mieszkańców DPS oraz wypełnienia wszystkich wymogów technicznych tych obiektów. Mieszkańcy DPS-ów to osoby, które częstokroć wymagają opieki nie tylko terapeutów, ale i personelu medycznego. Jednak w kategorii usług oferowanych przez domy pomocy społecznej brak jest świadczeń pielęgniarskich, bowiem domy pomocy społecznej są placówkami opiekuńczymi i nie posiadają uprawnień do udzielania świadczeń zdrowotnych. W konsekwencji, zatrudnione w nich pielęgniarki, nie podlegają finansowaniu z Narodowego Funduszu Zdrowia, a z budżetów DPS-ów, gdyż ich wynagrodzenia regulowane są rozporządzeniem z 18 marca 2009 r. w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. W tej sytuacji pielęgniarki pracujące w domach pomocy społecznej nie zostały objęte podwyżkami przyznanymi niedawno pielęgniarkom pracującym w ramach kontraktów NFZ-owskich. Sytuację tę uważamy za kuriozalną tym bardziej, że już obecnie ich wynagrodzenia drastycznie odbiegają od wynagrodzeń pielęgniarek szpitalnych, a zakres obowiązków i odpowiedzialności jest niejednokrotnie większy od zakresu obowiązków szpitalnego personelu pielęgniarskiego.
Z uwagi na zauważalną nierównowagę płacową pomiędzy pielęgniarkami zatrudnionymi w ramach NFZ, a pielęgniarkami w domach pomocy społecznej i związane z tym zjawisko odchodzenia z pracy w DPS-ach wykwalifikowanej kadry pielęgniarskiej, uważamy za konieczne podjęcie kroków prawnych zmierzających do ujednolicenia poziomu wynagradzania kadry pielęgniarskiej bez względu na miejsce zatrudnienia i typ pracodawcy.
Konwent Powiatów Województwa Wielkopolskiego stoi na stanowisku, iż szukając możliwości statusu finansowego pielęgniarek zatrudnionych w domach pomocy społecznej z pielęgniarkami szpitalnymi. Należy wprowadzić finansowanie wynagrodzenia pracowników wykonujących zawody medyczne w tych placówkach ze środków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Stoimy na stanowisku, iż tylko takie rozwiązanie umożliwi zlikwidowanie nieracjonalnych podziałów płacowych w ramach jednej grupy zawodowej. Docelowo jednak wynagrodzenie tych pielęgniarek powinno być finansowane ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia.
Przewodniczący
Konwentu Powiatów
Województwa Wielkopolskiego
Lech Janicki Starosta Ostrzeszowski